Статтю присвячено аналізу сучасного стану розвитку інституту юридичних клінік в України, у рамках дослідження сконцентровано увагу на його історичних аспектах. Відзначено, що в 2021 р. українському клінічному руху виповнюється 25 років, як один із критеріїв періодизації проаналізовано динаміку правового (нормативного) врегулювання діяльності юридичних клінік. Виокремлено п’ять основних етапів у становленні клінічного руху в Україні. Окрему увагу присвячено аналізу особливостей діяльності та перспектив розвитку юридичних клінік в умовах сучасного реформування системи освіти в Україні, подальшій інституціалізації юридичних клінік як невід’ємної складової частини юридичної освіти. Оцінено стан розвитку юридичних клінік в останні роки під впливом таких чинників, як євроінтеграційні процеси, інформатизація суспільства, зміна форматів діяльності в умовах пандемії 2020–2021 рр. Зосереджено увагу на ролі та значенні у системі клінічного руху Асоціації юридичних клінік України, зроблено висновок про те, що саме Асоціація завдає вектор розвитку всієї системи. Відзначено підвищення рівня (за різними критеріями) юридичних клінік України завдяки популяризації самого руху, його поступової інституціалізації, поліпшення систем моніторингу з наданням експертної допомоги тощо. Проаналізовано практичні аспекти діяльності юридичних клінік протягом 2020–2021 рр. на прикладі юридичної клініки Exaequoetbono Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова. Відзначено плідну участь у всеукраїнських та міжнародних заходах, організованих за ініціативою Асоціації юридичних клінік України. У результаті проведеного дослідження зроблено висновки про сучасний стан розвитку юридичних клінік в України як цілком сформований інститут зі сформованою правовою основою (яка все ж потребує певних змін), формами та методами діяльності, чіткою практичною спрямованістю у системі підготовки фахівців у галузі права. Це дає підстави стверджувати, що ми маємо чудові перспективи розвитку юридичного клінічного руху, особливо за умов поступової інтеграції до європейського співтовариства, у рамках вибраного Україною курсу в 2014 р. та належного фінансування. Спрогнозовано подальший розвиток окремих напрямів діяльності юридичних клінік із використанням інформаційно-комунікаційних технологій (онлайн, оффлайн). Найбільш ефективне застосування таких форм для правопросвітніцької діяльності та надання правової допомоги.

Lomzhets, Yu. V. Strengthening the Role of Legal Clinics as a Basis for Practical Training of Workers in the Context of Legal Education Reform = Посилення ролі юридичних клінік як бази практичної підготовки працівників у контексті реформи юридичної освіти / Yu. V. Lomzhets // Правова позиція. – 2021. – № 4 (33). – С. 38–42.

Legal clinic, Association of Legal Clinics of Ukraine, legal assistance, legal education, юридична клініка, Асоціація юридичних клінік України, правова допомога, правова просвіта