Адаменко, Оксана
Adamenko, Oksana
Lytvynenko, Olha
Boretska, Natalia

У статті досліджено шляхи реалізації моделі формування здорового способу життя студентської молоді засобами фізичної культури на прикладі факультету фізичної культури та спорту Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського. Охарактеризовано напрями, щодо збереження здоров’я та формування здорового способу життя студентської молоді. Розкрито структурні компоненти моделі формування здорового способу життя студентської молоді в умовах закладу вищої освіти, а саме: змістовний, мотиваційний та діяльнісний. Реалізація структурних компонентів здійснюється через науково-дослідну роботу, освітню діяльність, орієнтацію студентської молоді на ведення здорового способу життя та профілактику шкідливих звичок.
The formation of a healthy lifestyle through education, the creation of health saving educational environment is one of the priorities of the state policy in the field of education. Higher education institutions are the most effective institutions for the formation of a healthy lifestyle and health culture of student youth. As they are trying to use their opportunities in the direction of harmonious development of psychophysical abilities of young people. The directions concerning health saving and formation of student youth healthy lifestyle are described. These include conducting and publishing annual monitoring studies on the health status of student youth and the spread of negative phenomena in the youth environment; improvement of the regulatory framework; development of scientific and methodological activities; intensifying the participation of student youth, communities and volunteers in the formation of a healthy lifestyle; a large-scale information campaign on promoting healthy lifestyles.

Адаменко, О. Шляхи реалізації моделі формування здорового способу життя студентської молоді засобами фізичної культури / О. Адаменко, О. Литвиненко, Н. Борецька // Науковий вісн. МНУ ім. В. О. Сухомлинського. Сер. Педагогічні науки. – Миколаїв : МНУ ім. В. О. Сухомлинського, 2019. – № 2 (65). – С. 11–15.

модель, здоровий спосіб життя, шляхи, засоби, заклад вищої освіти, model, healthy lifestyle, ways, means, higher educational institution