2022-06-20

Задорожна, Т. П.
Davydenko, O. B.
Zadorozhna, T. P.

Розвиток сучасного суспільства в умовах постійної цифровізації, яка пришвидшується у зв’язку з карантинними обмеженнями, створює нові умови навчання студентів у вищих навчальних закладах. Особливої уваги потребує вивчення іноземних мов на немовних спеціальностях за дистанційної форми навчання, адже це одна з практичних дисциплін, що потребує безпосереднього спілкування викладача зі студентами. Такі умови водночас із новими можливостями у вивченні іноземної мови створюють і значні складнощі. У статті розглянуто основні проблеми, з якими стикаються викладачі та здобувачі вищої освіти. Запропоновано один із найефективніших шляхів вирішення кожної проблеми, для чого використано алгоритм постановки проблеми – її аналізу-пошуку шляхів вирішення. Першою проблемою є низький рівень мотивації студентів. Ця проблема актуальна й за класичної форми викладання, але за дистанційної вона ще більше загострюється. Способом її вирішення є використання іншомовних джерел фахової інформації, що збільшить зацікавленість здобувачів і допоможе їм усвідомити важливість вивчення англійської мови для поглиблення знань фаху. Другою проблемою є відсутність практики розмовних навичок студентів. Це унеможливлює подальше використання мови для безпосереднього обміну досвідом із зарубіжними фахівцями, спілкування на міжнародних конференціях та під час публічних виступів тощо. Способом вирішення другої проблеми є створення паралельних онлайн-кімнат для спілкування студентів у парах або у маленьких групах, причому стає можливою участь викладача в роботі кожної групи. Третьою проблемою стало питання формування комунікативної компетенції у студентів. Вона також зумовлена низьким рівнем інтерактиву викладача зі студентами. Для розв’язання цієї проблеми запропоновано комплекс із способів вирішення двох попередніх проблем, адже формування навичок спілкування включає в себе активне використання лексики, вміння правильно виражати та доводити свої думки тощо. Зроблено узагальнювальні висновки щодо проблем вивчення іноземної мови на немовних спеціальностях за дистанційного навчання. Наведено бібліографічний список.

Давиденко, О. Б. Проблеми вивчення іноземної мови на немовних спеціальностях в умовах дистанційної форми навчання = Problems of foreign language study in non-language specialties in the conditions of distance learning form / О. Б. Давиденко, Т. П. Задорожна // Наук. часопис НПУ ім. М. П. Драгоманова. Сер. 5. Педагогічні науки: реалії та перспективи. – Київ, 2021. – Вип. 84, т. 1. – С. 51– 54.

викладання іноземної мови, проблеми онлайн-навчання, дистанційна форма навчання, немовні спеціальності, foreign language teaching, problems of online learning, distance learning, non-linguistic specialties

Зібрання