Computational thinking як сучасний освітній тренд

Тихонова, Тетяна Валентинівна
Кошкіна, Ганна Леонідівна
Tykhonova, Tetiana Valentynivna
Koshkina, Hanna Leonidivna

У статті розглянуто сутність поняття «computational thinking» як актуального сучасного тренду у закордонній освіті. Запропоновано використовувати термін «комп’ютаційне мислення» для назви цього поняття у вітчизняній освіті. Обґрунтовано актуальність, теоретичну значущіcть поняття комп’ютаційного мислення, описано різні підходи до визначення його сутності. Представлено операційне означення комп’ютаційного мислення для 12-річної середньої освіти. Надано авторське означення комп’ютаційного мислення як розумової здатності людини вирішувати складні проблеми шляхом побудови систем та процесів рішення, які можуть бути реалізовані за допомогою комп’ютерів. Описано основні компоненти комп’ютаційного мислення: декомпозицію, розпізнавання шаблонів, абстракцію і алгоритми. Автори підкреслюють, що комп’ютаційне мислення притаманне перш за все програмістам, але з розвитком комп’ютерів та їх використанням в усіх галузях життєдіяльності людини, цей вид мислення стає універсальним умінням, необхідним будь-кому для успішного існування у цифровому суспільстві. Комп’ютаційне мислення тісно пов’язане з процесуальним, алгоритмічним, структурним і критичним мисленням та містить ці види мислення. Обгрунтовано необхідність формування комп’ютаційного мислення учнів під час вивчення різних шкільних предметів. Охарактеризовано досвід підвищення кваліфікації вчителів у питаннях формування і розвитку комп’ютаційного мислення учнів. Зроблено висновок, що впровадження методів та засобів формування комп’ютаційного мислення в освітній процес потребує широкомасштабної безперервної професійної підготовки вчителів та нових педагогічних підходів.

Тихонова, Т. В. Computational thinking як сучасний освітній тренд = Computational thinking as a modern educational trend / Т. В. Тихонова, Г. Л. Кошкіна // Open educational e-environment of modern University : Electronic Scientific Professional Journ. – 2018. – № 5. – С. 210–221.

цифрова освіта, цифрова компетентність, професійна підготовка вчителів, комп’ютаційне мислення, декомпозиція, розпізнавання шаблонів, абстракція, алгоритми, digital education, digital competence, professional teacher training, computational thinking, decomposition, pattern recognition, abstraction, algorithms

Зібрання