Екологія Миколаївської області

Дмитрук Ю. Г.
Сушко Ю. В.
Щербина І. О.

Це перша комплексна та узагальнююча науково-практична публікація місцевих науковців-екологів, яка поєднує оглядові матеріали з палеоекології та новітні результати досліджень сучасної екологічної ситуації в Миколаївській області. Узагальнення значного обсягу фактичного матеріалу, що належить різним науковим сферам і дисциплінам, зведені до цілісної екологічної оцінки стану території суто степового регіону. Потреба в створенні узагальнюючого, науково-екологічного огляду наукових матеріалів по цій території, який би поєднував освітлення основних проблемних питань та блок довідково-інформаційних матеріалів, виникла ще в кінці ХХ сторіччя. На жаль, тодішня відсутність в області власних наукових шкіл у сфері екології та пріоритетність суто природо-охоронних заходів унеможливлювали комплексне опрацювання екологічної ситуації. Проблему являла і відсутність методичного, інформаційного та наукового базису для підготовки подібної публікації. Тож напрацювання миколаївських науковців-екологів, від професорів до аспірантів, як місцевих фахівців в області охорони довкілля – головний базис даної роботи. В цій зовсім невеликій за обсягом книжці піднято та започатковано низку питань, шляхи розв’язання яких будуть довгий час впливати на майбутнє Людини, яка проживає на Миколаївщині, її дітей та майбутніх поколінь. Головна ідея, яка червоною лінією проходить через всю книжку – це зустріч сьогоднішніх та майбутніх жителів області з її минулим і сучасним, з її ландшафтами, її тваринами та рослинами, з думками і прагненнями науковців-екологів початку XXI сторіччя, які намагались передати все це в майбутнє. Їх наукова діяльність відбувалась у дуже непростих умовах кліматичних і політичних трансформацій, але дослідники в умовах критичного рівня деструкції середовища все ж устигли описати остаточні природні угруповання та цілісні ценози, які відображені в даній публікації. Книга розраховано на фахівців у галузі екології, охорони довкілля та збалансованого природокористування, а також аспірантам і студентам екологічно орієнтованих спеціальностей, так і жителям Миколаївщини, особливо молоді, якій належить майбутнє цієї прекрасної Землі.

Екологія Миколаївської області : монографія / І. В. Наконечний, І. О. Мазур, Г. Г. Трохименко, С. М. Літвак, Ю. О. Наконечна, С. В. Мельничук, Ю. Г. Дмитрук, Ю. В. Сушко, І. О. Щербина ; за ред. І. В. Наконечного. – Миколаїв : НУК, 2022. – 313 с. – (Препринт / Національний університет кораблебудування).