Особливостi органiзацiї фiзичного виховання i спорту у рiзних країнах свiту

Мохнацька, Н. I.

Актуальнiсть. Реформування вiтчизняної системи освiти за Болонськими та свiтовими стандартами визначило досить гостру необхiднiсть наукових пошукiв методiв оптимiзацiї, удосконалення сучасної системи фiзичного виховання учнiв загальноосвiтнiх шкiл України. Питання реформування вимагає не калькування захiдних стандартiв, а пошуку власного шляху, врахування досвiду передових країн свiту у сферi фiзичного виховання дiтей та юнацтва. Важливим джерелом визначення сучасної стратегiї розвитку сфери фiзичного виховання в Українi є аналiз передового досвiду органiзацiї навчально-виховного процесу, дослiдження закономiрностей та тенденцiй розвитку цiєї важливої складової частини освiтньої сфери на Європейському континентi та в свiтi загалом. Завдяки майбутньому реформуванню шкiльної освiти ми даємо змогу довести її до вiдповiднiстi європейських стандартiв, що вкрай необхiдно для України як асоцiйованого члена Євросоюзу. Як вiдзначається в низцi державних програмно-нормативних документах, європейська iнтеграцiя України передбачає приєднання до конвенцiй Ради Європи, якi стосуються розвитку фiзичної культури i спорту. Наголошується на необхiдностi проведення аналiзу ефективностi спiвпрацi та визначення дiєвого механiзму впровадження в Українi мiжнародних програм, досвiду роботи iноземних держав з розвитку зазначеної галузi. Актуальнiсть дослiдження зумовлена цiннiстю досвiду країн Європи i свiту в реформуваннi системи фiзичного виховання школярiв для вдосконалення названої системи в сучаснiй Українi. Тому не випадково питання органiзацiї i методики фiзичного виховання в зарубiжних країнах цiкавлять багатьох сучасних українських та зарубiжних фахiвцiв, а саме: Турчик I. Х. (2005), Турчина А. I. (2003), Вiльчковського Е. С. (2004), Волкова Л. В. (2003), Т. Ю. Круцевич (2004), О. С. Куц (1995), В. М. Лабскiр (2003), Л. П. Сергiєнка (2001), Б. М. Шиян (1999), С. І. Гуськова (2000), А. П. Зотова (2002), Д. А. Крадман (1973), Z. Krawczyk, А. Malska (1997), Т. Lisicki, В. Wilk (2005), J. Pospiech (2001), Z. Jaworsky (2001) та iн. Аналiз лiтературних джерел i наукових дослiджень свiдчить про те, що проблема даної роботи є значно актуальною для сучасного суспiльства, в зв’язку з євроiнтеграцiєю України та реформуванням нацiональної шкiльної освiти. Отже, актуальнiсть цiєї проблеми, її недостатнє висвiтлення в педагогiчнiй теорiї зумовили вибiр теми. Об’єкт дослiдження – система шкiльного фiзичного виховання i спорту у рiзних країнах свiту. Предмет дослiдження – мета, завдання, змiст i форми фiзичного виховання та спорту у рiзних країнах свiту. Мета – дослiдити особливостi органiзацiї фiзичного виховання i спорту школярiв у рiзних країнах свiту, з метою пошуку шляхiв удосконалення сучасної системи фiзичного виховання учнiв загальноосвiтнiх шкiл України. Завдання: 1. Провести аналiз спецiальної лiтератури з проблеми сучасних тенденцiй розвитку системи фiзичного виховання i спорту у рiзних країнах свiту. 2. Проаналiзувати програмно-нормативнi основи фiзичного виховання i спорту Європейської та Американьської шкiльної освiти. 3. Виявити базовi iдеї i принципи органiзацiї системи фiзичного виховання i спорту Європейської та Американьської шкiльної освiти. 4. Проаналiзувати сучаснi тенденцiї iнтеграцiї Української шкiльної освiти в свiтовий освiтнiй простiр. Новизна роботи полягає у здiйсненнi аналiзу сучасного стану фiзичного виховання та спорту в європейськiй та свiтовiй шкiльнiй освiтi; у розкриттi принципiв, провiдних тенденцiї та специфiки органiзацiї викладання предмету “Фiзкультурна освiта” у країнах свiту. В розробцi рекомендацiй щодо можливостей використання досвiду органiзацiї фiзичного виховання та спорту країн свiту у реформуваннi шкiльної освiти України на сучасному етапi. Практична значення дослiдження роботи полягає в узагальненнi та поширеннi iнформацiї про шкiльне фiзичне виховання i спорт у країнах свiту, досвiд яких може бути використаний у системi фiзичного виховання школярiв України. Апробацiя результатiв. Результати дослiджень не було представлено на конференцiї. Структура та обсяг магiстерської роботи. Текст магiстерської роботи викладений на 80 сторiнках. Вона складається зi вступу, трьох роздiлiв, висновкiв i списку використаних джерел, який мiстить 49 посилань лiтератури, серед них 4 – зарубiжних. Цифровi данi представлено у 8 таблицях та iлюстровано 5 рисунками.

Мохнацька, Н. I. Особливостi органiзацiї фiзичного виховання i спорту у рiзних країнах свiту : магістерська робота ; спец. 017 “Фізична культура і спорт“ / Н. І. Мохнацька ; наук. кер. С. В. Бірюк. – Миколаїв : НУК, 2020. – 80 с.

фізичне виховання, спорт, шкільна освіта, країни Світу, 017 “Фізична культура і спорт“, physical education, sports, school education, countries of the World